Slovo fyzioterapeutů Bc. Silvie Široké a Petra Zemana
Fyzioterapie je po náhradách velkých kloubů velmi důležitou součástí péče o pacienta. Co nejdříve po operaci se pacient učí správnému stereotypu chůze o berlích tak, aby zvládl správným způsobem chůzi po rovině i schodech. Velký význam má také naučit se správným cvikům. Jen dobrá funkce svalstva operované končetiny umožní v budoucnu plně využít možnosti, které náhrada kloubu přináší. Nelze však cvičit jen jednu končetinu, důležitá je i celková kondice a o tu by měl pacient pečovat již před operací a samozřejmě i po ní!
Fyzioterapie po TEP kolene
Hlavním cílem je obnovení hybnosti kolenního kloubu, dosažení ohnutí do 90 stupňů a především plného natažení s dostatečným napětím stehenního svalu tak, aby bylo možné zvedat končetinu od podložky.
Fyzioterapie po TEP kyčle
Kromě obnovení pohyblivosti kyčelního kloubu se zaměřujeme na posílení svalstva stehna a hýždí. Především však nacvičujeme správné pohybové stereotypy nejen chůze, ale také například sedání, vstávání nebo otáčení se na lůžku. Pacient je obeznámen s prováděním bezpečných pohybů, ale také s těmi, které naopak provádět nesmí.
Úskalím každé fyzioterapie je to, že sám pacient se musí na terapii aktivně podílet, neboť ani sebelepší totální endoprotéza nikdy nebude chodit sama!