Chirurgie páteře - Miniinvazivní přístup

Od ledna 2007 na našem pracovišti provádíme stabilizační operace bederní páteře miniinvazivním přístupem. Tento operační přístup je svou filozofií a samotnou podstatou něčím naprosto novým a převratným. Jedinečným způsobem totiž snižuje operační zátěž pro pacienta a jeho páteř. Původní otevřený klasický přístup totiž znamenal sice stejnou stabilizaci páteře kovovým či jiným instrumentariem, nicméně za cenu velké devastace měkkých tkání kolem páteře. Pro samotné zavedení instrumentaria bylo totiž nutné obnažit páteř v podstatně větším rozsahu, než byl rozsah samotné stabilizace. Svaly a tkáně kolem páteře se tak musely hojit za cenu velkého jizvení a velké pooperační bolestivosti, jak těsně po operaci, tak i dlouhodobě.
 

 ikona


Toto vše zásadně řeší miniinvazivní přístup pro stabilizaci páteře. 

Jedná se o přístup, kdy se k páteři dostáváme ze dvou 3-5cm (podle rozsahu stabilizace) dlouhých řezů podél páteře. Potom pomocí speciálních rozvěračů pouze rozhrneme svaly kolem páteře a uvolníme je od kosti pouze v místech, kde budeme zavádět šrouby a kudy se následně dostaneme k nervovým strukturám, které hodláme uvolnit. Během celé operace potom pracujeme pouze v jakémsi pracovním kanále, který je vymezen rozvěrači. Po dokončení stabilizace, uvolnění rozvěračů a jejich vytažení, se svalstvo kolem páteře opět vrátí samo do původní polohy, aniž by bylo výrazně poškozeno. Uvolnění nervových struktur v páteřním kanále navíc provádíme pod operačním mikroskopem, což ještě více zpřesňuje a urychluje operaci. Takovýto operační postup navíc znamená pro pacienta až o dvě třetiny menší krevní ztrátu a navíc i zkrácení operačního času až o polovinu. Jde tedy o jednoznačný přínos pro všechny ty, kteří musí podstoupit stabilizační operaci a doposud byli nuceni snášet poměrně velké a nepříjemné „vedlejší efekty“ klasického otevřeného přístupu.

ikona

Takto jsme za téměř 4 roky ošetřili již více jak 300 pacientů. Navíc posouváme možnosti miniinvazivního přístupu stále dál a kromě toho, že používáme tento postup již naprosto standardně, tak jej využíváme i pro řešení deformit, jakými jsou degenerativní skoliosy či spondylolistézy (skluz obratle). Jsme schopni takto stabilizovat běžně jeden až tři pohybové segmenty, ale pokud si to nález vyžaduje, zvládáme i čtyři až pět segmentů. Jednoznačně jsme tak zachytili miniinvazivní trend, který současná světová spondylochirurgie má. Díky zkušenostem, které s tímto postupem máme, začíná být naše pracoviště vyhledáváno odborníky z jiných nemocnic a dokonce bylo naše pracoviště zařazeno do celosvětové prospektivní multicentrické studie, která hodnotí přínos právě této miniinvazivní techniky stabilizace páteře.

ikona

Operace klíčovou dírkou

 

 

Jak se k nám dostanete Mapy.cz

Náhodně z fotogalerie

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Jak se k nám dostanete Google maps